Податки на пальне повертаються: коли це станеться і наскільки зростуть ціни на АЗС

Щоб стабілізувати ситуацію на ринку пального й уникнути значного зростання цін на заправках, на початку великої війни парламент майже повністю скасував податки на нафтопродукти.

Таке рішення дало результат і влітку урядовці почали говорити про скасування податкових пільг. У підсумку вирішили це зробити двома етапами.

Перший відбувся у вересні 2022 року. Другий очікується в липні, коли Україна має повернутися до довоєнних ставок акцизів та ПДВ.

Це гарантовано призведе до зростання цін на АЗС.

Що зміниться з 1 липня і наскільки подорожчають нафтопродукти?

Чому скасували податки Через три тижні після початку великої війни Верховна Рада ухвалила рішення про скасування акцизу на бензин, дизпальне та скраплений газ і зниження ставки ПДВ з 20% до 7%.

Це було виправдане рішення. Після різкої втрати понад 90% дизелю і 50% – бензину ринок не міг забезпечувати споживачів пальним.

Для наповнення ринку нафтопродуктами трейдери мусили швидко переорієнтуватися на постачання пального з більш дорогого напрямку – є ЄС.

До того ж світові ціни на нафту тоді зросли до рекордних з 2008 року 140 дол за бар, що впливало на вартість нафтопродуктів для споживачів.

Рішення парламенту дозволило подолати кризу і втримати ціни на адекватному рівні. Влітку почалися розмови про повернення податків на пальне, але депутати зробили це лише частково.

Три по 100: хто найбільше постраждає від повернення акцизів на пальне У вересні вони встановили уніфіковану ставку акцизу на дизельне пальне та бензин – 100 євро за тис літрів, на скраплений газ – 52 євро за тис літрів.

Сприятлива кон'юнктура на світових ринках, коли вартість нафти опустилася до 80-90 дол за бар, дозволила пережити часткове повернення акцизів без впливу на ціни для кінцевих споживачів.

Утім, ще під час вересневого голосування в законі передбачили термін дії податкових пільг на пальне – до кінця червня 2023 року. 1 липня ринок має повернутися до довоєнних ставок.

Що зміниться 1 липня Після повернення податків до довоєнного рівня ставка ПДВ на нафтопродукти зросте із 7% до 20%, акциз на бензин – до 213 євро за тис літрів, на дизпальне – до 139,5 євро.

Акциз на зріджений газ не зміниться і становитиме 52 євро.

Як у такому випадку зміниться вартість пального на заправках? Директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн каже, що літр бензину А-95 подорожчає на 9-11 грн до 54,5-56,5 грн, дизпального – на 6-8 грн до 51,9-53,9 грн, автогазу – на 2-3 грн до 23,8-24,8 грн.

З ним погоджується експерт ринку пального Геннадій Рябцев: "Якщо податки повертаються на довоєнний рівень, то побачити такі ціни на стелах – реально".

Ціни на АЗС валяться. Що відбувається та чому вартість пального має бути ще нижчою? Голова парламентського комітету з питань фінансів Данило Гетманцев, який раніше критикував податкові пільги на пальне, має іншу думку.

"Зниження ставок було величезною помилкою. Це ніяк не вплинуло на ціни на пальне, а лише вплинуло на заробіток трейдерів.

Ціну на пальне не можна прогнозувати простим арифметичним додаванням суми податку. Теорія перекладення податку – складна наука.

Допускаю, що частину акцизів та ПДВ візьмуть на себе нафтотрейдери шляхом зменшення своєї величезної як для військового часу маржі", – зазначив він.

Він відмовився повідомити, якою є націнка трейдерів на літрі пального: "Це я не можу коментувати, але поточний рівень маржі – не новина для учасників ринку", – сказав Гетманцев.

"Зараз маржа набагато більша, ніж до війни: 10-12 гривень, а в окремих мережах – 15 гривень. Усе залежить від того, звідки нафтопродукти потрапляють в країну", – розповів один з учасників ринку.

З одного боку, така націнка пояснюється втратами мереж від війни й атаками на нафтобази, з іншого – після 24 лютого постраждали всі бізнеси та громадяни, а не лише ринок пального.

Май 10, 2023 – 10:35

Як вибрати лікарню з кваліфікованими фахівцями, на що звертати увагу

Автомагнитола Teyes CC3: Новое слово в мире развлечений и комфорта в автомобиле

Чому українські політики мають забути про минуле у питанні вступу до НАТО