Як виживають кінотеатри після року великої війни

Війна змінила звички людей і на перший план вийшли базові потреби, повʼязані з безпекою та виживанням. Проте люди звикають дл всього, а український бізнес здатен адаптуватись і до великої війни. Кінотеатри, наприклад, почали відновлювати роботу ще в квітні 2022 року і сьогодні, попри втрати, великі мережі продовжують працювати.

Так, під час повітряної тривоги робота зупиняється, сеанс переноситься, а глядачів просять іти в найближче укриття, але бізнес працює і додає позитивних емоцій мільйонам українців та дарує надію.

Як війна змінила роботу кінотеатрів за цей рік та за рахунок чого вони тримаються? Про це ЕП розповіли в мережах кінотеатрів Multiplex, "Оскар", "Планета кіно" та в "Київкінофільмі".

Що впливало на доходи кінотеатрів Після початку великої війни кінотеатри зупинили роботу на кілька тижнів, адже сфера розваг відійшла на другий план.

У квітні глядацькі зали відкрилися не лише в західних областях, а й по всій країні. Наприклад, кінотеатри мережі Multiplex працювали у Львові, Хмельницькому, Києві, Одесі, Кривому Розі та Дніпрі.

Однак перед кінотеатрами постали виклики, які впливали на їхні доходи.

Серед них – зменшення кількості відвідувачів, обмежений контент, переривання роботи через повітряні тривоги та відсутність електроенергії, скасування пізніх вечірніх та нічних сеансів.

Коли кінотеатри тільки починали відновлювати роботу, відвідуваність була низькою. Люди не були готові до "зайвих" витрат на кшталт розваг. До прикладу, у мережі Multiplex зали заповнювалися на 30% від довоєнного часу.

"Люди не розуміли, чи працюють ТРЦ та кінотеатри. Крім того, було обмаль контенту, бо міжнародні студії не давали його Україні", – згадує CEO Multiplex Holding Роман Романчук.

На відвідуваність також впливали повітряні тривоги. Люди не хотіли ризикувати і даремно витрачати свій час.

З осені почалися проблеми з електроенергією. Світла або не було, або його не вистачало для всіх потреб кінотеатру, або доводилося витрачати кошти на генератори.

Російський терор не досяг цілі: як енергетичний сектор витримав рік великої війни і встає на ноги "Коли для ТРЦ давали меншу потужність, працювала лише половина наших залів", – каже Романчук.

За його словами, з кожним ТРЦ доводилось домовлятися про спеціальні умови оренди. Зараз кінотеатри в ТРЦ не можуть працювати на умовах базового договору оренди.

Якщо оренда дорога, а відвідуваність низька, то чи не вигідніше кінотеатру не поновлювати роботу? CEO Multiplex Holding пояснив, що це не вирішить проблему, бо вони як орендарі мають зобов’язання перед торговельним центром.

"Якщо ТРЦ працює, то ми маємо працювати або сплачувати штрафи", – сказав Романчук.

У "Планеті кіно" говорять, що більшість ТРЦ знизили вартість оренди, але це зниження індивідуальне для кожної локації. У багатьох випадках мережа перейшла на особливі умови оренди, наприклад, віддавала відсоток від продажів.

Ще один фактор, який суттєво вплинув на доходи кінотеатрів, – обмежені вечірні сеанси, які були основними, та відсутність нічних. Денні години зазвичай збиткові, хоча це залежить від дня тижня та контенту.

"Відсутність нічних та пізніх сеансів через запровадження комендантської години значно вплинула на доходи кінотеатру. Ми втрачаємо щонайменше десять сеансів у кожному кінотеатрі щодня", – повідомили в "Планеті кіно".

У мережі кінотеатрів "Оскар" додали, що для них краще було б втратити два-три денні сеанси, ніж один вечірній.

Май 3, 2023 – 14:05

Як підібрати ідеальну сумку для чоловіка

Як Польща стала найбільшим союзником України

Як Польща змінює ставлення до України за великої війни

Як розпізнати нетипові ознаки інфаркту